вандалізм чи мистецтво?

Спойлер: питання правового регулювання стріт-арту наразі не має остаточного вирішення ані на національному, ані на міжнародному рівнях. Тож чи має право власник будинку знищити роботу вуличного художника, розцінивши її актом вандалізму?

А тепер про права художника. Водночас фрагмент будівлі, на який нанесено малюнок, вже виступає як мистецький доробок.Так вандалізм чи мистецтво? Щоб визначити, чи користується той чи інший мистецький доробок «визнаним авторитетом» і чи підлягає захисту як об'єкт авторського права, варто залучати мистецтвознавця, однак на практиці судді найчастіше вирішують це на власний розсуд. Особливістю такого об'єкта права інтелектуальної власності є нерозривний зв'язок твору з «полотном», тому відомо про випадки, коли деякі роботи того ж Бенксі продавали шляхом крадіжки разом зі шматом стіни (не будемо пояснювати, чому це не ок).

Твої права закінчуються там, де починаються права інших – наша догма.Вуличний малюнок/мурал вважається нелегальним, якщо його було нанесено на поверхню стіни будівлі митцем за відсутності згоди власника самої будівлі. Бо «полотном» у такому разі виступає приватна або комунальна власність (в залежності від того, хто є власником будинку: фізична особа чи адміністрація). З іншої точки зору, дії стріт - художника можна класифікувати як дарунок власнику будівлі без його попередньої згоди (ст. 722 Цивільного кодексу України) – у цьому випадку дарунок вважається прийнятим, якщо власник будівлі негайно не заявив про свою відмову від такого дарунка.

Звертаємось до ст. 10 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 01.12.2022 2811-IX. У пункті 1 зазначається, що авторське право і право власності на матеріальний, електронний (цифровий) об'єкт, в якому втілено (зафіксовано) твір, не залежать одне від одного. Відчуження матеріального, електронного (цифрового) об'єкта, в якому втілено (зафіксовано) твір, не означає передання (відчуження) майнових прав на твір і навпаки. У інших трьох пунктах закріплено права обох сторін. Наприклад, згідно з п.2 Закону, автор має право вимагати від власника матеріального об'єкта, в якому втілено оригінал твору образотворчого мистецтва, доступ до свого твору з метою його відтворення (фотографування, виготовлення примірників твору, переробок тощо), за умови що це не порушує законні права та інтереси власника цього об'єкта.

Історична довідка: 5 вересня 2018 року жильці багатоквартирного дому в центрі Харкова зафарбували графіті, намальоване українським художником Гамлетом Зіньковським. Митець обурився, та не менше – його прихильники. Відтоді що тільки не встигло прикрасити ту стіну – комунальники не встигали зафарбовувати нові графіті. Щоразу стіна ставала сірою, але харків'яни це так не залишили: наклеїли листівки з малюнками Гамлета та написом "MAKE ART NOT WAR".

Отже, підсумок: спочатку розбираємось у природі стріт-арту (мистецтво – немистецтво) та хто його автор, потім – хто власник будівлі, яка стала формою вираження. Наприклад, роботи Нікіти Кравцова, Саші Корбана, Гамлета Зіньковського – беззаперечно, мистецтво; і зараз хочеться повернутися до тих часів, коли ми могли спостерігати за однією битвою – за стіну по вулиці Гоголя 2А.

Тому наша порада така: якщо робите графіті, беріть дозвіл у власників будинку і всім буде добре.

До моменту, як твір перейде в суспільне надбання, використання творів, а також використання фрагментів, похідних творів і тому подібне – тільки з дозволу спадкоємців!